Stok Fotoğrafı Nedir? Stok Fotoğrafçılığı nedir?

adminAnasayfa, Fotoğrafçılık0 Yorum17 Mart 2019Stok Fotoğraf Nedir?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte baslı ortamdan dijital ortama doğru bir geçiş yaşadık. Daha önceleri görsel basında olsun reklam ve afişlerde basılı fotoğrafları sanatçılardan yüksek meblağlar ödeyerek satın alıyorduk.Günimüzde stok stelerinin ortaya çıkmasıyla birlikte fotoğraf satış sekteri belli bir tek elin elinden alınıp herkesin belli kurallar çerçevesinde alınıp satılabilecek bir sektöre dönüştü.

Stok sitelerinde fotoğraflar belli kurllar çerçevesinde markaların reklamlarını yapmadan belli bir konuya ve ihtiyacınıza uygun fotoğrafları almanıza veya satmanıza olanak sağladı.
Örnek Çiçek Fotoğrafı

Stok Siteleri Hangileridir?

Stok Sitelerinin en bilinenleri Deposit Photos, Shutterstock, İstock, Getimages, Fotolia, Dreamstime, 123rf, Adobe Stok vs… gibi sitelerde fotoğraf satışı yaılmaktadır.

Her sitenin belli üyelik koşulları ve  Upload-Download  koşulu mevcuttur. Bu sitelerden üyelik oluşturarak birbirinden güzel fotoğrafları düşük ücretlerden satın  alabilir ve projelerinizde görsel basında veya afiş broşür çalışmalarınızda kullanabildiğiniz gibi bu sitelerde sizde fotoğraf satabilirsiniz.

 

Çiçek fotoğrafıNasıl Stock Fotoğrafı Satabilirim?

Stok fotoğrafı satmak için öncelikle belirttiğimiz sitelere veya içinden bellirlediğiniz siteye üye olmanız gerekmetedir. Daha sonra her sitenin farklı kuralları ve üyelik şartları varıdır. Bazı siteler sizin çektiğiniz fotoğraflardan 5-10 tane örnek isteyerek kurallara uygun ve satışı yapılabilecek fotoğraflar çekip çekemediğiniz denetler. Bazı sitelerde ise sizin yeterliliğinizi belirlemek için belli sınavlara tabii tutulursunuz…Stok Fotoğraftan Nasıl Para Kazanırım?

– Önce üye olup üyelik şartlarını yerine getirmeniz,

– Çektiğiniz fotoğrafları belirtilen koşullarda ve kalitelerde yüklemeniz,

– Yüklediğiniz imajın arama sonuçlarında çıkmasını sağlamak için uygun anahtar kelimeleri belirlemeniz,

– Yüklenen imajın kabul edilmesini beklemeniz,

– Kabul edilen imajın satışının gerçekleşmesini beklemeniz gerekmektedir.

Site şartlarına göre her sattığınız imajdan belli bir komisyon alırsınız. Ayrıca imajın ebatı da önemlidir. Makinenizin megapiksel değerine göre baskı boyutlarda artacağı için yüksek çözünürlük değerlerindeki fotoğraflar daha pahalıya satılmaktadır. Her fotoğrafın boyutuna göre fiyatlandırması farklıdır. Belli siteler belli bir upload sınırı koyarken bazı sitelerde istediğiniz kadar imaj yükleyebilirsiniz. Satışınız arttıkça fotoğraftan alacağınız komisyonda artacaktır. Ayrıca daha önce hiç satılmamış bir imajınızı birisi sadece kendi kullanmak için de alabiliyor. Böyle durumlarda sadece tek kişiye özel imaj olduğundan dolayı satış bedeli çoklu imaja göre çok daha artmaktadır.

Yüklenen Her Fotoğraf Satılır mı?

Stok fotoğraflarınız satılmasında ilişkun kurallara uymanız kaydıyla evet her fotoğrafınız satılabilir. Satılabilir diyoruz çünkü bir garantisi yok. Nasıl ki bir giyim fabrikasında üretilen her ürünün satılmayacağı gibi sizin fotoğrafınızında satılmama şansı vardır. Mesela Yılbaşına yakın bir zamanda çekeceğiniz bir yıl başı temalı fotoğraf  yılbaşına yakın zamanlarda satılma şansı daha yüksektir.Satacağınız fotoğrafları bu verdiğimiz siteleri inceleyerekte nasıl fotoğraflar çekeceğinize karar verebilirsiniz. Hangi fotoğraflar çok satılmış hangileri ilgi görüyor vs. gibi.

Her Çektiğim Fotoğrafı Siteye Yükleyebilir miyim?

Çektiğiniz fotoğraf site kurallarına uygun ve kaliteyi ve beklentileri karşılayan bir fotoğraf ise yükleyebilirisiniz fakat şöyle bir durum var. Sitedeki editörler tarafından fotoğraflarınız incelenerek satışa  uygun olup olmadığı değerlendiriliyor. Eğer onayı geçebilirse satışa hak kazanıryor.

      

Model fotoğrafı Satabilirmiyim?

Her Önünüze gelen kişiyi model olarak kullanabilirsiniz. Fakat kullanabilmek icin bir model sözleşmesi var ve fotoğrafını çektiğiniz kişiden izin alarak sözleşme imzalatılarak model fotoğrafıda satabilirsiniz.

Nasıl Fotoğraflar Çekmeliyim?

Bu tarz bir sitede para kazanmak amaçlı yükleyeceğiniz her fotoğrafın makinenizin en yüksek çözünürlük standardında, çekilen fotoğrafın  belirlenen konsept dahilinde, çekimde kullanılan objenin temiz, kullanılan modellerin belirlenen konuya uygun poz vermiş, sitenin belirlediği kriterlere uygun dijital düzenlemelerin yapılmış olması gerekmektedir. Yukarıda belirlediğim tüm kriterleri yerine getirdikten sonra asıl mesele bir konu hakkında arama yaptığınızda binlerce fotoğrafa denk geliyor olmanız. Bu kısımda çektiğiniz fotoğrafın yaratıcı ve dikkat çekici olması gerekmektedir. Çoğunluğun çektiği aynı tarz objeler ve anlatımlar sizi stok fotoğrafı anlamında bir yerlere getirmeyecektir.     

Her Makine ile Stok Fotoğrafı Çekilir Mi?

Evet, yukarıda belirtilen kriterlere uyduğunuz sürece her makine ile fotoğraf çekebilirsiniz fakat bir objenin makro objektif ile fotoğraflanıp sitede kıyaslanması ile normal bir makine ile çekilip kıyaslanması arasında çok fazla detay farkı vardır. Ayrıca yüksek çözünürlükteki fotoğraflar stok fotoğrafçılığında ana elemandır.

Fotoğraflarınızı stok fotoğraf olarak internette satmak uzun süreçler sonrası göstereceğiniz özverili çaba ve buna bağlı belli bir masrafı kapsamaktadır. Bu fedakarlıkları göze alıp zamanınızı bu hobiye ayırarak sizde stok fotoğrafçılığından para kazanabilirsiniz. Fotoğraflarınız hemen satılmaya başlamayabilir belki 1 sene hiç fotonuz satılmaz ama sabırla devam ederseniz bir fotoğrafınız belki binlerce kez satın alınabilir.

Fotoğraflar Kaç Paraya Satılır?

Sitelerdeki komisyon ve vergi oranları farklıdır. Bu sizim fotoğraflarınızın satışı her site için farklı ücretlendirme tarifelerinden satılabilir. Mesela bazı siteler sadece bizim sitemize yüklerseniz  %50 daha fazla komisyon sunmaktadır.Stok Fotoğrafı Nedir? Stok Fotoğrafçılığı nedir? Hakkında Yorum Yaz

Sponsor Reklam Bigmoni Sponsor Reklam Sponsor Reklam Sponsor Reklam
Galaxy S5 (SM-G900F) Android 6.0.1 Marshmallow Yükleme

Galaxy S5 (SM-G900F) Android 6.0.1 Marshmallow Yükleme

Galaxy S 5 Orjinal Rom Yükleme Galaxy S5 Telefonlar için

admin13 Yorum25 Mayıs 2016
Web siteleri için en iyi seo nedir? Ne kadar önemlidir?

Web siteleri için en iyi seo nedir? Ne kadar önemlidir?

Web siteleri için en iyi seo nedir? Öncelikle SEO’nun ne

admin4 Yorum14 Nisan 2016
Basit Bir Youtube Mp3 İndirme Scripti

Basit Bir Youtube Mp3 İndirme Scripti

Bir Sitenin api’si kullanılarak yazılan basit bir video to Mp3

admin4 Yorum16 Nisan 2016
WordPress Free Çoklu Dil Eklentisi

WordPress Free Çoklu Dil Eklentisi

  WordPress siteleri için ücretsiz kullanabileceğiniz bir çoklu dil eklentisi

admin3 Yorum20 Nisan 2016
Android Cihazınızın RAM’ını yükseltin

Android Cihazınızın RAM’ını yükseltin

  Windows işletim sisteminde USB (flash) belleği RAM olarak kullanabiliyorduk.

admin3 Yorum22 Nisan 2016
Php htaccess ile Url Rewriting Seo Url Yapımı (Permalink)

Php htaccess ile Url Rewriting Seo Url Yapımı (Permalink)

Php projelerinizde urllerinizin anlamlı ifadeler oluşturması ve google vs. arama

admin0 Yorum29 Aralık 2019
Php ile Active Passive Menü Algılama (Active Class Atama)

Php ile Active Passive Menü Algılama (Active Class Atama)

Php ile proje geliştriyorsanız ve elinizde css menü olduğunu düşünürsek

admin0 Yorum20 Aralık 2019
Xiaomi Amazfit Bip Saat İçin Android Cihazlarınızdan Kolay Arayüz Yükleme

Xiaomi Amazfit Bip Saat İçin Android Cihazlarınızdan Kolay Arayüz Yükleme

Bende bir Amazfit Bip kullanıcısıyım.  Önceleri ios iphone cihazıma bağlı

admin0 Yorum20 Aralık 2019
Amazfit Bip Saat Arayüzleri Tema Yükleme Arayüz Oluşturma

Amazfit Bip Saat Arayüzleri Tema Yükleme Arayüz Oluşturma

Amazfit Bip saat kullanıcısıyım oldukça güzel bir saat ve bu

admin0 Yorum8 Ekim 2019
Php programlama dili ile  Pdf upload etme

Php programlama dili ile Pdf upload etme

Php programlama dili ile pdf dosyası kaydetmek için gerekli kod

admin0 Yorum25 Eylül 2019
izmir asm temizliği
This is awesome content and i like it. I'll share this content to my facebook and with my fallowers.…
Google
Here is a good Blog You might Come across Interesting that we encourage you to visit.
ShavonneBig
Hello. I have checked your mustafakarahasan.com and i see you've got some duplicate content so probably it is the…
oprol evorter
Nice post. I was checking continuously this blog and I'm impressed! Extremely useful information specifically the last part :) I…
oprolevorter
I always was concerned in this subject and stock still am, regards for putting up.